Ezo versus spiritualita

Jednou mi kamarádka řekla: 

„Tys byla na ayahuasce? Ta je propagovaná jako ezo ”

Musím říct, że mě to dost překvapilo. Jak může být aya propagovaná? Jak může být ezo intenzivní práce s amazonskými rostlinami? Týden před ceremonií se drží přísná dieta. Následuje práce na sobě ve změněném stavu vědomí. Zvracíš nebo se čistíš spodem a vidíš, čím sis doteď komplikoval život. Nerozumím, jak může být něco takového propagované nebo ezo. 

Seš fakt ezo s tou hlavou v kýblu :-D.  Hlava mi to nebere. Svět se opravdu zbláznil…

Všímám si, že spoustu lidí zaměňuje ezo za spiritualitu. Co znamená ezo přiznám se, že vlastně nevím. Že je všechno sluníčkové? Že jsou vztahy pořád šťastné? Že žijeme na obláčku v batikovaném tričku a nepoužíváme deodorant? Že nám všechno vychází? Tak to rozhodně ne. Život není pořád sluníčkový, ale můžeme si zařídit, aby byl v průměru kvalitnější. Také vnímám, že pokud lidé označují ezo, tak je v tom hanlivý a povýšený tón.

Za mě je spiritualita něco obdivuhodného. Znamená to vědomě měnit svůj život, odstraňovat ze svého života zvyky a lidi, kteří nám už dobře neslouží. Práce na sobě není jednoduchá věc. Podívat se na své stíny a odhazovat ze svého života to, co je navíc. Občas nám při tom duchovnu vypadne i hovno. Přiznat si, že spoustu věcí jsem si v životě způsobil sám, ale vinil jsem z toho okolí a dělal ze sebe chudáka. To není snadné, jako do sebe šoupnout každý den chlast, nebo otupit mysl a tělo omamnými látkami. Tvářit se, že jsem nad věcí a oddalovat řešení věcí, které nás tíží.

Spousta lidí se nikam v životě neposouvá, což respektuji. Každý máme svůj život ve svých rukou. Nepřijde mi ale fér, když pak hanlivě označují lidi, kteří se snaží, aby měli život kvalitnější. Já jsem zaměřená na práci se změněnými stavy vědomí, rituály, psychospirituální tématiku, šamanské učení skrz živly, dýchání. Musím říct, že to byla někdy makačka a to učení bylo skrz přírodu. Název ezo k tomu má opravdu hodně daleko.

Nazývejme věci pravými jmény a nesuďme cesty druhých.

S láskou

Saniré