Z praxe s klienty

Co je potřeba si ujasnit, než začnu někomu pomáhat:

 • Stojí ten člověk o pomoc?

  Někteří lidé se rádi utápí v problémech, vyhovuje jim být oběť a upoutávat na sebe tímto způsobem pozornost.
 • Jde ten člověk naproti tomu, aby se měl lépe?

  Mnozí o sebe nepečují, protože vědí, že to za ně udělá okolí nebo rodina. Pokud přijde vždy pomoc zvenčí, tak se automaticky o nic nesnaží.
 • Jsou naplněny všechny mé potřeby? Mám kapacitu (přetékám energií) pomáhat ostatním?
  
Je potřeba načerpat energii pro sebe a až pak rozdávat dalším lidem. Mám klientku, která má nemocná kolena, ale pečuje o nohy svého tatínka (tatínek je nevědomě energetický upír). Chodí mu je obden masírovat a říká, že nemá čas na cvičení. Totálně potlačila svoje potřeby. Necítí své tělo, protože je pořád v hlavě, zavalená zdravotním stavem tatínka, nebo ve spiritualitě a nevnímá svoje tělo – realitu. Kolektivně si tu lidi myslí, že utrpení starších je horší než naše. Pravdou ale je, že nemocná kolena jsou stejně nemocná, jak u mladého nebo starého!
 • Neprofituje ten člověk na mém úsilí?
  Jsou lidé, kteří vydělávají málo peněz, protože vědí, že za ně někdo blízký zbytek doplatí. Nemají snahu mít kvalitní život a tím pádem profitují na energii druhých, protože pro větší příjem nemuseli vydat žádné úsilí.
 • Není tato situace zkušenost, kterou si ten člověk potřebuje zažít?
  Často si člověk prochází procesem, před kterým ho nemáme zachraňovat. Většinou se posouváme, nebo něco pochopíme až ve chvíli, kdy se nám děje něco velmi nepříjemného. Pokud někoho zachraňujeme v procesu, který si potřebuje zažít, pácháme dobro a po zásluze budeme potrestáni. Může se nám to projevit ve zdraví, nebo přijdeme o nějaké peníze, protože nám k němu utíká energie.
 • Z jakého důvodu chci pomáhat? Proč to dělám?

  Touha po obdivu? Očekávám, že se mi to vrátí? Věřte tomu, že s tímto záměrem se vděčnosti nikdy nedočkáte. Naopak se může ještě stát, že budete za blbce.

Já vím, že není jednoduché se dívat na své blízké, když se jim nedaří, ale je to taky jeden z našich úkolů, který se máme naučit. Dívat se a nezasahovat.

Pamatuj! Někdy někomu pomůžeš i když mu nepomůžeš 😉 .

S láskou,
Saniré